Szanowni Państwo, informujemy, że kasy Urzędu Miejskiego w Gliwicach zostały zlikwidowane.
Opis usługi:
Ustalenie (zmiana) wysokości podatku od nieruchomości od osób fizycznychWydział:
Wydział Podatków i OpłatCo powinienem wiedzieć?
- Czynności i dokumenty związane z podatkiem od nieruchomości
Podatnicy podatku od nieruchomości są obowiązani składać organowi podatkowemu, właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania, sporządzone na formularzach według ustalonego wzoru, informacje o nieruchomościach i obiektach budowlanych, w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego lub od zaistnienia zdarzenia powodującego zmianę wysokości opodatkowania (np. zakup, sprzedaż nieruchomości, zmiana sposobu użytkowania nieruchomości).
Jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność dwóch lub więcej osób, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach. W związku z tym, wszyscy współwłaściciele składają odrębnie informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych w ciągu 14 dni od daty zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego lub zaistnienia zdarzenia powodującego zmianę wysokości opodatkowania.
Jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu osób fizycznych oraz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, z wyjątkiem osób tworzących wspólnotę mieszkaniową, osoby fizyczne składają deklarację na podatek od nieruchomości oraz opłacają podatek na zasadach obowiązujących osoby prawne.
Podatek od nieruchomości - osoby prawne
Obowiązek składania informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień (na mocy przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jak i wprowadzonych uchwałą rady gminy).
- Powstanie i wygaśnięcie obowiązku podatkowego
Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło nabycie tytułu prawnego do przedmiotu opodatkowania lub wejście w jego posiadanie (np. nabycie nieruchomości nastąpiło 24 maja 2024 r., więc obowiązek podatkowy powstaje od 1 czerwca 2024 r.).
Ponadto, jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie (np. 2 kwietnia 2024 r. nastąpiła zmiana sposobu użytkowania nieruchomości, w związku z tym zmiana wysokości podatku następuje od 1 maja 2024 r.).
Obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek (np. zbycie nieruchomości nastąpiło 2 lipca 2024 r., obowiązek podatkowy wygasa ostatniego dnia tego miesiąca, a więc 31 lipca 2024 r.).
Zgodnie ustawą o podatkach i opłatach lokalnych w przypadku realizacji nowej inwestycji obowiązek podatkowy powstaje 1 stycznia roku następującego po roku, kiedy to zakończono budowę albo rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części (np. zakończenie budowy / rozpoczęcie użytkowania nastąpiło we wrześniu 2024 r., obowiązek podatkowy powstaje od 1 stycznia 2025 r.).
- Przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają:
- Grunty,
- Budynki lub ich części,
- Budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej
- Podmiot opodatkowania
Podmiotami obowiązanymi do zapłaty podatku od nieruchomości są:
- właściciel,
- użytkownik wieczysty,
- posiadacz samoistny,
- w niektórych przypadkach - posiadacz zależny (użytkownik, najemca, dzierżawca) nieruchomości lub ich części stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
- Stawki podatku od nieruchomości
Stawki podatku od nieruchomości, na każdy rok podatkowy, uchwala rada gminy w granicach zakreślonych przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
-> Aktualne stawki podatku od nieruchomości
- Terminy i sposoby płatności podatku od nieruchomości
Podatek od nieruchomości jest płatny w 4 proporcjonalnych ratach do czasu trwania obowiązku podatkowego:
- do 15 marca,
- do 15 maja,
- do 15 września,
- do 15 listopada.
Od 1 stycznia 2016 roku w przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, podatek jest płatny jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty.
W sytuacji, gdy obowiązek podatkowy powstaje w ciągu roku podatkowego, a decyzja nie została doręczona w terminie, co najmniej 14 dni przed ustawowym terminem płatności, wtedy I rata płatna jest w terminie 14 dni od otrzymania decyzji.
Kto może załatwić sprawę?
Podatnik załatwia sprawę osobiście lub przez ustanowionego pełnomocnika.
W sytuacji, gdy wypełniony i podpisany przez podatnika druk zostaje jedynie złożony w Biurze Podawczym pełnomocnictwo nie jest wymagane.
Ile trwa załatwienie sprawy w urzędzie?
W terminie do 1 miesiąca od złożenia kompletnej informacji wydawana jest decyzja ustalająca wysokość podatku. W sprawach szczególnie skomplikowanych termin ten może ulec wydłużeniu do 2 miesięcy.
Sprawdź czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty?
Formularze obowiązujące w przypadku nabycia, zbycia nieruchomości lub zaistnienia zmian na rok 2024:
- IN-1 Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych
- IN-1 Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych - formularz interaktywny
- ZIN-1 Załącznik do informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych - dane o przedmiotach opodatkowania podlegających opodatkowaniu
- ZIN-1 Załącznik do informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych - dane o przedmiotach opodatkowania podlegających opodatkowaniu - formularz interaktywny
- ZIN-2 Załącznik do informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych - dane o przedmiotach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania
- ZIN-2 Załącznik do informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych - dane o przedmiotach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania - formularz interaktywny
- ZIN-3 Załącznik do informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych - dane pozostałych podatników
- ZIN-3 Załącznik do informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych - dane pozostałych podatników - formularz interaktywny
W przypadku nabycia, zbycia nieruchomości lub zaistnienia zmian należy przedłożyć dokumenty potwierdzające zaistniały stan faktyczny np.:
- akt notarialny,
- wypis z ksiąg wieczystych,
- postanowienie o nabyciu spadku,
- akt poświadczenia dziedziczenia,
- wypis z rejestru ewidencji gruntów i budynków,
- umowę najmu lub dzierżawy,
- protokół zdawczo – odbiorczy,
- informacja o oddaniu do użytkowania budynku lub jego części(zawiadomienie o zakończeniu budowy),
- zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej
Przedmiotowe druki są również do pobrania:
- w Punkcie Informacyjnym Wydziału Podatków i Opłat mieszczącym się na parterze Urzędu Miejskiego w Biurze Obsługi Interesantów,
- w pok. 453, 454, 456, 457, 458, 459 mieszczących się na IV piętrze
W przypadku załatwiania spraw dotyczących lat poprzednich należy pobrać odpowiednie dostępne w dziale Archiwalne druki.
Pełnomocnictwa dot. spraw podatkowych:
- PPS-1 pełnomocnictwo szczególne
- pełnomocnictwo - w przypadku ustanowienia pełnomocnictwa (oryginał lub urzędowo potwierdzona kopia) wraz z dowodem uiszczenia stosownej opłaty (za wyjątkiem zwolnień wynikających z ustawy o opłacie skarbowej). -
PPD-1 pełnomocnictwo do doręczeń
- pełnomocnictwo - w przypadku ustanowienia pełnomocnictwa (oryginał lub urzędowo potwierdzona kopia) wraz z dowodem uiszczenia stosownej opłaty (za wyjątkiem zwolnień wynikających z ustawy o opłacie skarbowej). -
OPS-1 zawiadomienie o zmianie/odwołaniu/wypowiedzeniu pełnomocnictwa szczególnego
-
OPD-1 zawiadomienie o zmianie/odwołaniu/wypowiedzeniu pełnomocnictwa do doręczeń
Uwaga! Z dniem 1 lipca 2016 r. weszły w życie przepisy dotyczące pełnomocnictwa ogólnego. Szczegółowe regulacje w przedmiotowym zakresie, określa art. 138d ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa.
Pełnomocnictwa ogólne można zgłosić przy wykorzystaniu funkcjonalności Portalu Podatkowego (więcej na stronie https://pue.mf.gov.pl/eServices/_/).
Jakie opłaty należy ponieść i jak to zrobić?
Złożenie informacji w sprawie podatku wraz z załącznikami - jest wolne od opłat.
Z tytułu złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa w danej sprawie należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 17 zł (od każdego stosunku pełnomocnictwa wynikającego ze złożonego dokumentu, do konkretnej sprawy) - przykładowe wielości stosunków pełnomocnictw.
Zwolnione z opłaty skarbowej są między innymi dokumenty stwierdzające udzielenie pełnomocnictwa oraz jego odpis, wypis lub kopia, poświadczone notarialnie lub przez uprawniony organ, upoważniające do odbioru dokumentów oraz pełnomocnictwa udzielone: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu - wykaz stawek oraz zwolnień z opłaty skarbowej.
Opłaty należy dokonać przed dołączeniem pełnomocnictwa do akt sprawy.
Opłatę skarbową można uiścić:
- w „opłatomatach” znajdujących się na parterze budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21, (umożliwiających dokonanie płatności zarówno kartą płatniczą, jak i gotówką);
- korzystając z bankowości elektronicznej;
- na poczcie lub w innej placówce świadczącej tego typu usługi;
- przelewem tradycyjnym na rachunek bankowy:
URZĄD MIEJSKI W GLIWICACH
Bank Millenium numer: 48 1160 2215 1108 0410 0000 0055
dla osób dokonujących wpłat z zagranicy numer rachunku:
IBAN: PL 48 1160 2215 1108 0410 0000 0055
BIC (SWIFT): BIGBPLPW
- za pośrednictwem platformy internetowej gliwice.oplatyurzedowe.pl. W tym celu należy kliknąć w link, który przekieruje do strony płatności internetowych obsługiwanych przez Autopay S.A., gdzie będzie można dokonać zapłaty wskazanej kwoty.
Otrzymane w formie wiadomości e-mail potwierdzenie płatności należy wydrukować i przedstawić w urzędzie podczas załatwiania sprawy.
Opłata alternatywna:
17 zł PPS-1 - pełnomocnictwo szczególne
17 zł PPD-1 - pełnomocnictwo do doręczeń
Jak krok po kroku załatwić sprawę?
Krok 1
Wypełnić odpowiedni druk informacji o nieruchomościach i obiektach wraz z załącznikami.
Krok 2
Przygotować:
- W przypadku ustanowienia pełnomocnika – pełnomocnictwo wraz z dowodem wpłaty (w sytuacji, gdy konieczne jest dokonanie opłaty skarbowej);
- Dokument potwierdzający tytuł prawny (np. akt notarialny, postanowienie sądu), umowę najmu (dzierżawy) lub dokument potwierdzający zmianę stanu faktycznego.
Krok 3
Zweryfikować poprawność wypełnionego druku w punkcie informacyjnym Wydziału Podatków i Opłat mieszczącym się na parterze Urzędu Miejskiego w Biurze Obsługi Interesantów (w przypadku składania formularza w formie papierowej).
Krok 4
Złożyć druk:
- W Biurze Podawczym (na parterze Urzędu);
- Listownie (za pośrednictwem poczty lub innej placówki świadczącej tego typu usługi) na adres: Urząd Miejski – Wydział Podatków i Opłat: 44-100 Gliwice, ul. Zwycięstwa 21;
- Drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP (wyłącznie w przypadku formularzy obowiązujących od 01.07.2019).
Krok 5
Decyzja ustalająca wysokość podatku od nieruchomości dostarczana jest każdemu ze współwłaścicieli na adres zamieszkania (lub korespondencji) za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Jak mogę uzyskać odpowiedź na dodatkowe pytania?
Informacji w tej sprawie w Wydziale Podatków i Opłat udzielają:
- Punkt Informacyjny Wydziału Podatków i Opłat mieszczący się na parterze Urzędu Miejskiego w Biurze Obsługi Interesantów tel. 32-238-54-88
- Referat Wymiaru Podatku (RWp) – IV piętro
pokój 453 – tel. 32-239-11-92, 32-239-12-21,
pokój 454 – tel. 32-238-55-23, 32-238-55-25,
pokój 456 – tel. 32-239-11-98, 32-238-54-57,
pokój 457 – tel. 32-238-54-98, 32-238-55-24,
pokój 458 – tel. 32-239-13-09,
pokój 459 – tel. 32-239-13-08, 32-238-56-00
- e-mail: po@um.gliwice.pl
Czy można załatwić sprawę bez konieczności przychodzenia do urzędu?
Tak. Przedmiotowy druk można przesłać listownie (za pośrednictwem poczty lub innej placówki świadczącej tego typu usługi) na adres Urzędu Miejskiego w Gliwicach.
Aktualnie istnieje możliwość załatwienia sprawy elektronicznie tylko w przypadku formularzy obowiązujących od 01.07.2019, korzystając z platformy ePUAP, klikając w link:
Czy można załatwić sprawę elektronicznie?
Tak, sprawę można załatwić w pełni elektronicznie.Jakie przepisy prawne regulują załatwienie tej sprawy?
- Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 70 ze zm.);
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.);
- Rozporządzenie Ministra Finansów z 30 maja 2019 r. w sprawie wzorów informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych oraz deklaracji na podatek od nieruchomości (Dz.U. z 2019 r., poz. 1104);
- Uchwała LI/1040/2023 Rady Miasta z dnia 16 listopada 2023 r. w sprawie ustalenia wysokości stawek podatku od nieruchomości obowiązujących na terenie miasta Gliwice.
- Uchwała nr LIII/1100/2024 Rady Miejskiej w Gliwicach z dnia 25 stycznia 2024 r. zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia wysokości stawek podatku od nieruchomości obowiązujących na terenie miasta Gliwice.
Tryb odwoławczy
- Odwołanie od decyzji można wnieść do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach terminie 14 dni od dnia jej doręczenia, za pośrednictwem Prezydenta Miasta Gliwice.
- Zażalenie można wnieść do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie, za pośrednictwem Prezydenta Miasta Gliwice.
- Odwołanie/zażalenie należy złożyć na jeden z poniższych sposobów:
- Przesłać pocztą tradycyjną (dla celów dowodowych zaleca się przesłanie listem poleconym).
- Bezpośrednio w siedzibie urzędu w godzinach jego pracy.
- O zachowaniu terminu decyduje data nadania odwołania/zażalenia.
- Wniesienie odwołania/zażalenia jest wolne od opłat.
- Odwołanie/zażalenie powinno zawierać:
- Zarzuty przeciw decyzji/postanowieniu,
- Określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania/zażalenia,
- Wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Skargi i wnioski
Skargi i wnioski związane z pracą urzędu można składać pisemnie pocztą, pisemnie bezpośrednio w urzędzie w godzinach jego pracy lub ustnie u wyznaczonego pracownika urzędu.
Skargi i wnioski można składać również pisemnie przy pomocy formularza elektronicznego znajdującego się na platformie ePUAP: Pismo ogólne do podmiotu publicznego
Bezpieczeństwo danych osobowych
Informacja ogólna o ochronie danych osobowych zbieranych przez Urząd Miejski w Gliwicach.